Powrót

Czy szef może odwołać pracownika z urlopu?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-08-03

To pytanie zadaje sobie wielu pracowników, zwłaszcza w sezonie urlopowym. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, ale pod pewnymi warunkami. Jakimi?

Warunki są dwa: Obecność pracownika musi być niezbędna oraz muszą zaistnieć okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczęcia przez pracownika urlopu.

 

Prawa pracownika odwołanego z urlopu

 

W sytuacji, gdy pracodawca zdecyduje się na odwołanie pracownika z urlopu, jest zobowiązany dać mu czas na powrót i stawienie się w firmie. To oznacza, że pracodawca nie może wymagać przybycia do firmy, np. w ciągu kilku godzin.

Ponadto należy pamiętać, że pracownikowi odwołanemu z urlopu przysługuje zwrot kosztów biletów, zakwaterowania, wykupionych wycieczek. Niekiedy zdarza się, że nioczekiwany powrót do pracy generuje dodatkowe koszty w postaci nieplanowanego noclegu lub też zmiany środka transportu. Te wszystkie wydatki powinny być pokryte z budżetu pracodawcy.

 

Polecenie pracodawcy a opinia pracownika

 

Prawo pracy nie upoważnia pracownika do kwestionowania decyzji pracodawcy w kwestii odwołania z urlopu. W związku z tym podwładny jest zobowiązany przerwać urlop i stawić się w pracy w najbliższym, możliwym terminie. Co ważne, w sytuacji, gdy pracownik odmówi wykonania uzasadnionego polecenia pracodawcy, może zostać zwolniony dyscyplinarnie lub też ukarany karą porządkową.

Jeśli jednak okaże się, że odwołanie z urlopu było nieuzasadnione, pracownik może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

 

Gdzie po poradę?

 

Wsytuacji, gdy pracownik potrzebuje uzyskać bezpłatną poradę prawną, może skontaktować się z Państwową Inspekcją Pracy, gdzie telefonicznie udzielane są porady prawne.

Dodatkowo warto subskrybować kanał Zielonej Linii na YouTube, gdzie znajduje się m.in. seria filmów poświęconych prawom pracownika, a konkretnie związanych z prawami pracownika na urlopie.

Filmiki są także dostępne na profilu facebookowym Zielonej Linii.

 

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zwolnienie dyscyplinarne a zasiłek dla bezrobotnych
    Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie bezrobotnej, która spełnia określone warunki i zarejestruje się w urzędzie pracy. Czy sposób rozwiązania umowy ma wpływ na przyznanie świadczenia? Jak to wygląda w przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne)? Odpowiadamy.

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy