Powrót

Ciąża nie zawsze chroni przed zwolnieniem

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-02-15

Sprawdź, kiedy umowa na czas określony musi zostać przedłużona oraz kiedy pracodawca może zwolnić pracownicę, która ma umowę na czas nieokreślony!

Zgodnie z przepisami prawa pracy kobieta w ciąży podlega ochronie zatrudnienia. Nie oznacza to jednak, że wystarczy przedstawić pracodawcy zaświadczenie o ciąży, aby utrzymać zatrudnienie. Powinny zostać zachowane warunki określone Kodeksem pracy.

Wspomniany akt prawny obowiązuje jedynie zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie ma zastosowania do umów cywilnoprawnych, umowy-zlecenia.

Niezwykle istotny jest okres, na który została zawarta umowa oraz wiek ciąży.  Art. 177 § 3 mówi, że

umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Zgodnie z cytowanym przepisem, na ochronę zatrudnienia mogą liczyć jedynie kobiety, które posiadają umowę o pracę na okres dłuższy niż miesiąc oraz ciąża w dniu rozwiązania umowy przekracza trzeci miesiąc. Umowa o pracę zostanie przedłużona z mocy prawa do dnia porodu.

Przedstawimy sytuację pani Kasi: podpisała ona umowę z firmą A na dwumiesięczny okres próbny. Po tym okresie pracodawca podjął decyzję o nieprzedłużaniu współpracy. Kobieta była w ciąży. Co w takiej sytuacji, czy umowa o pracę rozwiązuje się wraz z okresem, na który została zawarta? Umowa nie zostałaby przedłużona, jeśli pani Kasia zaszłaby w ciążę w trakcie zatrudnienia. Kobieta jednak była już w drugim miesiącu ciąży podejmując pracę, dlatego jej umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu.

 

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z kobietą w ciąży

 

Przepisy dopuszczają możliwość zwolnienia pracownicy w ciąży w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu nie ma zastosowania w przypadku zatrudnionych na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności, w przypadku tzw. umów na zastępstwo. 

Pracownicę w ciąży można także zwolnić dyscyplinarnie, jeśli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy