Powrót

Benefity, które mogą skusić kandydatów do pracy

Nie wszystkie firmy radzą sobie, aż tak dobrze na rynku, żeby zapewnić pracownikom wysokie wynagrodzenie. Kreatywny pracodawca powinien szukać alternatywy, która skłoni kandydatów do wyboru właśnie jego firmy, a nie zwiększy wydatków.

Pracodawcy prześcigają się w pomysłach dotyczących benefitów dla pracowników. Często powodują one jednak wzrost nakładów finansowych poniesionych przez firmę. A można zastosować takie, które nie wpłyną na wyższe koszta.

 

Elastyczny czas pracy

 

Wprowadzenie elastycznego czasu pracy polega na ustaleniu z pracownikiem indywidualnych godzin rozpoczynania i kończenia pracy. W rozliczeniu wymagana jest liczba godzin pracy do przepracowania w określonym czasie. Pracownik może najdłużej pracować tyle, ile maksymalna dzienna norma czasu pracy.

Korzyścią tego rodzaju benefitu dla pracownika jest możliwość dopasowania godzin pracy do potrzeb osobistych.

 

Praca zdalna

 

Praca zdalna to wykonywanie zawodowych obowiązków w domu lub w  innych miejscach, na przykład w parku, centrum handlowym lub na plaży. Wszystko zależy od preferencji pracownika. Warunkiem jest stały dostęp do internetu.

Telepraca pozwala znaleźć pracownikowi co najmniej kilka korzyści dla siebie. Pierwszą z nich jest oszczędność dojazdu. Cisza oraz brak pogawędek ze współpracownikami na pewno znajdzie swoje odbicie w krótszym czasie uporania się z zadaniami do wykonania. Wolny czas można przeznaczyć na sprawy osobiste, ponieważ pracodawca nie rozlicza z przepracowanego czasu, a z wykonanych zadań. Kolejną korzyścią są przerwy w dowolnym, wybranym przez siebie czasie.

Praca zdalna może być świadczona w dowolnej częstotliwości, na przykład raz w tygodniu.

 

Więcej płatnego urlopu

 

Sabbatical jest oferowany przez niewielką liczbę polskich pracodawców. Definiowany jest jako urlop dla profesjonalistów, którzy sprawdzają się na stanowisku, ale z różnych względów potrzebują więcej wolnego. Wymiar sabbaticalu zależy od pracodawcy, natomiast o sposobie wykorzystania urlopu decyduje pracownik.

Niezależnie od wybranej formy motywacji pozapłacowej, najważniejsze jest, aby spełniała ona oczekiwania obu stron: była atrakcyjna z punktu widzenia pracownika, jak też pracodawcy.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Stampila w paszporcie cudzoziemca – czym jest i do czego uprawnia?
    Po złożeniu kompletnego wniosku o pobyt w Polsce, cudzoziemiec otrzymuje od urzędu wojewódzkiego pieczątkę, tzw. stampilę. Co ona potwierdza i gdzie jej szukać? Dlaczego jest taka ważna, szczególnie dla potencjalnego pracodawcy?

  • Kompetencje przyszłości. Poznaj klucz do sukcesu w dynamicznym świecie zawodowym
    W szybko zmieniającym się środowisku zawodowym, zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Sprawdź, jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłego rynku pracy.

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Podróż po nieznanych ścieżkach zawodowych, czyli nietypowe zawody na świecie
    Świat zawodów to barwna mozaika, a niektóre z nich wyróżniają się swoją niezwykłością. Oto kilka najbardziej nietypowych zawodów, które z pewnością przyciągają uwagę ze względu na swoją unikalność.

  • 5 skutecznych sposobów na znalezienie motywacji do pracy [INFOGRAFIKA]
    Umiejętności i motywacja to kluczowe elementy efektywnej pracy. Motywacja zwiększa produktywność, satysfakcję z wykonywanych zadań i poczucie zawodowego spełnienia. Jednak często czujemy jej spadek. Szukamy wówczas sposobów na wskrzeszenie motywacji. Oto kilka podpowiedzi, jak ją odnaleźć.

  • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
    „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

  • 10 "bezpiecznych" zawodów [INFOGRAFIKA]
    Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, iż pojawiły się obawy co do utrzymania się niektórych stanowisk na rynku pracy. Pomimo swoich wyjątkowych umiejętności ChatGPT nie jest jednak w stanie zastąpić zawodów, w których liczy się empatia i zrozumienie ludzkich emocji. Jakie to zawody? Sprawdźcie.

  • Język korporacji – skróty i pojęcia, które mogą Ci się przydać
    Planujesz pracę w korporacji? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze zwroty „korpomowy”.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy