Powrót

A w nowym roku… zmienię pracę!

Czy postanowienia noworoczne mają sens? Czy warto je robić? Choć wiele osób z nich rezygnuje, są też tacy, którzy nie tylko tworzą listy marzeń, ale też sukcesywnie realizują swoje plany!

Ci ostatni jednak to niecałe 10 procent ze wszystkich, którzy tworzą noworoczne postanowienia. I choć zeszyty do zapisywania planów są coraz piękniejsze, to postanowienia noworoczne rzadko w nich lądują. A jeśli już, później zwykle pozostają tylko noworocznym wspomnieniem. Dlaczego tak się dzieje?

Marzenia a rzeczywistość

Zwykle tworzymy listę postanowień noworocznych jeszcze w okresie Świąt Bożego Narodzenia lub tuż po nich, będąc w euforii związanej z większą ilością wolnego czasu, spędzonego w miłej atmosferze. Rozmowy z bliskimi, spotkania ze znajomymi i wymiana doświadczeń sprzyjają  snuciu wielu marzeń i planów. Często lista postanowień jest po prostu bardzo długa, nieprecyzyjna, a  cele nie są jasno osadzone na osi czasu. Wiemy tylko, że mamy coś zrobić w przyszłym roku, więc dopóki on trwa, ciągle mamy czas na realizację swoich zamierzeń… Tymczasem czas szybko ucieka, a my w ferworze codziennych obowiązków zapominamy o celach, które sobie wyznaczyliśmy. Czy można to zmienić?

Jak zmobilizować się do realizacji postanowień noworocznych

Przede wszystkim, tworząc listę z celami, jakie zamierzamy zrealizować w kolejnym roku, należy jednocześnie zaznaczyć czas, jaki dajemy sobie na ich wykonanie. Warto też zastanowić się nad samym sposobem określania swoich postanowień zawodowych. Jeśli naszym celem w nowym roku jest zmiana pracy, rozważmy, jakie działania mogą do tego doprowadzić. Warto umieścić je na liście postanowień, np. będę szukać dodatkowych zleceń - minimum dwóch w  miesiącu, będę przeglądać interesujące oferty, aplikować do firm, w których chciałbym pracować. Będę też poznawać nowych ludzi, angażować się społecznie, bo powiększyć krąg swoich znajomych i dowiedzieć się o ciekawych ofertach pracy. Zgłoszę się do realizacji nowego projektu, zapiszę się na kurs językowy, żeby podnieść swoje kompetencje i mieć szersze perspektywy zawodowe na rynku pracy – możliwości jest w  tym wypadku wiele. Jeśli dodatkowo chcemy np. zadbać o swój stan zdrowia czy wygląd fizyczny, bo on też może mieć znaczenie w miejscu pracy, zamiast pisać, że „chcę schudnąć 10 kg”, lepiej napisać: „uprawianie sportu minimum dwa razy w tygodniu przez godzinę”. Konkretne cele cząstkowe będą łatwiejsze do realizacji niż cele ogólne i nieokreślone czasowo. Powiedzmy bliskim znajomym o swoich planach. Jeśli będą o nich wiedzieć, będą też nas pytać o realizację tych zamierzeń, co zwiększy skuteczność naszych działań i wzmocni motywację. Znajdźmy sprzymierzeńców! Można chociażby zapisać się do grupy na portalu społecznościowym czy stworzyć profil dla osób, które też zamierzają zacząć biegać regularnie w nowym roku. Co jeszcze? Niezawodnym sposobem jest ograniczenie liczby postanowień. Im krótsza będzie lista, tym mamy większe szanse na zrealizowanie wszystkich jej punktów.

Po co nam postanowienia noworoczne?

W pewnym sensie, nawet, gdy ich nie realizujemy, czytając listę postanowień noworocznych, widzimy obraz siebie, tego, do czego dążymy, jakie mamy marzenia w danym momencie swego życia. Jednym słowem - wizualizujemy je. Mając taką mapę, zdecydowanie łatwiej jest wyznaczać kolejne cele życiowe. Postanowienia noworoczne określają często nasze ukryte pragnienia, o których nie mówimy głośno. Nawet, jeśli ich wszystkich nie zrealizujemy, samo ich zobrazowanie słowami będzie pierwszym krokiem do realizacji.

Może się okazać, że w następnym roku, nasze postanowienia niejako „same się zrealizują”, bo zmieni się np. nasz styl życia, podejście do wykonywanych zadań albo sposób postrzegania świata. Jeśli dodamy do tego odrobinę dobrych chęci i łut szczęścia, mamy szansę zrealizować wszystkie postanowienia noworoczne, nawet te niewypowiedziane, ale ukryte gdzieś w głębi serca.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?
    Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

  • Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy
    Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.

  • 5 pytań, które nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej [Infografika]
    W Internecie można znaleźć wiele porad dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej. W jaki sposób wywrzeć dobre wrażenie? Jak wyglądać? O co zapytać rekrutera? Jak błyskotliwie odpowiadać na pytania? W naszej infografice podpowiemy Ci, jakich pytań nie powinien zadać rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

  • Na co zwrócić uwagę podejmując pracę w wakacje?
    Okres wakacyjny sprzyja wysypowi ofert pracy. Szczególnie młodzi ludzie chętnie podejmują w tym czasie dorywczą pracę. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podejmując zatrudnienie, aby nie paść ofiarą nieuczciwych pracodawców.

  • Praca w służbie cywilnej
    Istotą funkcjonowania służby cywilnej jest zapewnienie zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwowych, niezależnie od sytuacji politycznej. Kandydaci na urzędników administracji rządowej muszą zmierzyć się podczas rekrutacji z warunkami, jakie stawia przed nimi ustawa o służbie cywilnej. Jakie to warunki? Gdzie szukać takich ofert? Sprawdziliśmy to.

  • Zwolnienie na poszukiwanie pracy
    Utrata pracy jest przykrym doświadczeniem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy stałe zobowiązania finansowe i szybko musimy znaleźć nowe zatrudnienie. W przepisach prawa pracy znajduje się zapis o dniach wolnych na poszukiwanie pracy, które przysługują pracownikowi w okresie wypowiedzenia. Czas ten ma pomóc w znalezieniu kolejnego zatrudnienia i płynnym przejściu do nowego pracodawcy.

  • Rodzaje CV – wybierz najlepsze dla siebie
    Nie ma czegoś takiego, jak uniwersalne CV. Dlatego wysyłanie tego dokumentu w niezmienionej formie na różne stanowiska może nie przynieść zadowalających rezultatów. Aby zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy i przekonać go, że nie zmarnuje cennego czasu, kandydat powinien szczegółowo dopracować treść CV. Jednak pierwszym krokiem przy tworzeniu tego dokumentu będzie wybór odpowiedniej formy. A jest ich kilka.

  • Potrzebujesz pracownika? Zgłoś ofertę pracy do urzędu
    Pracodawca, który poszukuje kandydatów do pracy może skorzystać z jednej z usług powiatowych urzędów pracy, jaką jest pośrednictwo pracy. Zgłasza on ofertę pracy, w której szczegółowo określa warunki stanowiskowe oraz preferencje kandydata. Ofertę kieruje do urzędu właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce wykonywania pracy albo do innego, wybranego przez siebie urzędu. Usługa ta jest bezpłatna.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy