Powrót

5 zabronionych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-01-08

Wiedza, umiejętności i odpowiednie kwalifikacje powinny decydować o zatrudnieniu pracownika, a nie jego poglądy czy orientacja seksualna. Tak mówi prawo. Jakich pytań rekruter nie może więc zadać podczas rozmowy z kandydatem do pracy, aby nie złamać przepisów Kodeksu pracy?

Wiek

„Ile ma Pan/Pani lat?” – to, z pozoru niewinne, pytanie, nie powinno paść z ust rekrutera. Niektórzy pracodawcy chcą zatrudniać tylko osoby młode, innym zależy na dofinansowaniach związanych z zatrudnieniem osób po 50. roku życia. W zależnosci od motywacji rekrutera – tego rodzaju pytanie, jeśli nosi znamiona dyskryminacji, może naruszać przepisy Kodeksu pracy.

Kodeks pracy dopuszcza jednak zadanie pytania o wiek w celach identyfikacyjnych. Pracodawca podejmując decyzje o zatrudnieniu powinien kierować się jednak przesłankami merytorycznymi, a nie wiekiem kandydata.

Płeć

Z pytaniami związanymi z płcią, a zwłaszcza macierzyństwem, zdecydowanie częściej niż mężczyźni, borykają się kobiety . Zdarza się, że kandydatki do pracy pytane są wprost czy mają już dzieci lub też czy zamierzają je mieć. Takie pytania wykraczają poza zakres wiedzy, która powinna interesować pracodawcę, ingerują w sferę prywatną kandydatki i mogą też wpływać na decyzję o zatrudnieniu, gdzie rekruter kieruje się innymi względami niż kwalifikacje danej osoby do pracy.

Religia

„Jakiego jest Pan/Pani wyznania” – to kolejne z grupy pytań, jakie nie powinny paść w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Wybrana religia lub też brak wiary nie może być argumentem do zatrudnienia lub też utraty szansy na pracę.

Narodowość

„Ma Pan nietypowe rysy twarzy. Nie jest Pan Polakiem?” – brzmi niewinnie, ale również i to pytanie jest zabronione w rozmowie z kandydatem do pracy. Osoba biorąca udział w rekrutacji nie wie, jakie są intencje pytającego, a biorąc pod uwagę fakt, że rozmowa kwalifikacyjna jest rodzajem oficjalnej rozmowy, nie musi, a tym bardziej nie powinna zdradzać szczegółów dotyczących swego pochodzenia. Ów fakt nie może bowiem wpływać na decyzję rekrutera o zatrudnieniu danego kandydata.

Orientacja seksualna

W sytuacji, gdy podczas rozmowy kwalifikacyjnej pada pytanie dotyczące orientacji seksualnej, kandydat powinien mieć na uwadze, że odpowiedź na powyższe pytanie może zaważyć na jego zatrudnieniu. Pracodawcy, którzy decydują się o to zapytać, mogą mieć określone preferencje co do kandydata, które nie muszą dotyczyć obiektywnych cech danej osoby, takich jak jej wiedza czy kompetencje zawodowe. Takiemu pracodawcy nie tylko kandydat nie musi odpowiadać na pytanie, w uzasadnionych przypadkach może pozwać go do sądu.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy