Powrót

5 sytuacji, o których bezwzględnie należy powiadomić urząd pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-04-26

Nie tylko podpisanie umowy o pracę wymaga zgłoszenia do urzędu. Sprawdź, co jeszcze interesuje PUP!

Warto mieć na uwadze, że niedochowanie obowiązków bezrobotnego może nieść przykre konsekwencje. Aby tego uniknąć, wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.

Podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej

Zarejestrowane osoby bezrobotne mają 7 dni kalendarzowych na zgłoszenie do urzędu podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej: umowy-zlecenia lub o dzieło. W przypadku podpisania umowy nie ma znaczenia wysokość wynagrodzenia. Nawet w przypadku, gdy z umowy o dzieło uzyskasz tylko 50 zł, jesteś zmuszony wyrejestrować się z urzędu. Błędnie funkcjonuje przekonanie, że gdy wypłata nie przekracza połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia, możemy pracować i pozostawać w rejestrze osób bezrobotnych.

Przepis mówiący o połowie minimalnego wynagrodzenia i konieczności wyrejestrowania się w przypadku jego przekroczenia dotyczy nie dochodu, czyli pieniędzy otrzymanych z tytułu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, działalności gospodarczej, a przychodu np. wynajmu mieszkania, wygranej.

Pieniądze z innego tytułu niż praca

Bezrobotny otrzymujący opodatkowany przychód w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia ma obowiązek zgłosić ten fakt do urzędu i wyrejestrować się. Przy czym należy zwrócić uwagę, że chodzi tu o przychód opodatkowany.

Przepis nie ma zastosowania do przychodów uzyskiwanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych. To oznacza, że rentier, bez względu na wysokość dochodu, może posiadać status osoby bezrobotnej.

Choroba

Jesteś niezdolny do podjęcia pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu? Powiadom urząd pracy. Masz na zgłoszenie 2 dni. Zwolnienie lekarskie, bo tylko taki dokument potwierdza niezdolność i ją usprawiedliwia, należy dostarczyć w terminie 7 dni kalendarzowych. Na zwolnieniu powinien znaleźć się NIP urzędu pracy.

Osoby przebywające w szpitalu dokumentują pobyt zaświadczeniem wystawionym przez placówkę, a po wyjściu dostarczają zwolnienie lekarskie. 

Zmiana adresu

Zmieniasz adres zameldowania? Nie zapomnij poinformować o tym urząd. Utrata meldunku w obszarze działania urzędu powoduje utratę statusu bezrobotnego, w myśl przepisu, że rejestracja odbywa się ze względu na meldunek.

Informacje o zmianie adresu należy przekazać w ciągu 7 dni. Jeśli nadal zależy Ci na statusie bezrobotnego, w ciągu 14 dni zgłoś się do nowego urzędu - właściwego ze względu na nowy adres.

Szkolenie poza urzędem

Rejestracja w urzędzie nie oznacza, że nie można szukać pomocy w podniesieniu kwalifikacji w innych miejscach. Na rynku jest dużo projektów realizowanych ze środków unijnych. Jeśli znajdziesz szkolenie realizowane poza urzędem, pamiętaj, że masz obowiązek poinformować o tym doradcę.

Termin wynosi również 7 dni, z tym wyjątkiem, że należy to zrobić co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem nauki, a nie jak w omawianych przypadkach - 7 dni po zdarzeniu.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy