Powrót

Trendy HR 2016

Jednym z najważniejszych wyzwań dla działów HR jest budowanie zaangażowania pracowników oraz zapobieganie rotacji. Jak to robić skutecznie?

Co ciekawe, według badania przeprowadzonego przez Studio Wiedzy, HR jednocześnie deklaruje dość wysoki stopień przygotowania do realizacji zbliżających się wyzwań. Zdajemy sobie sprawę, że w obliczu tych wyzwań HR-owcy potrzebują rzetelnych źródeł i użytecznej wiedzy, aby sprostać zmianom i efektywniej zarządzać swoim czasem. Dlatego raport #TrendyHR_2016 odpowiada na najważniejsze pytania o kierunki rozwoju i potrzeby społeczności HR w Polsce.  

Zarządzanie zasobami ludzkimi oraz rola działów HR nieustannie ewoluuje. Jeszcze kilka lat temu w Polsce osoby pracujące w HR były odpowiedzialne w głównej mierze za administrację oraz realizację zadań zleconych przez firmę. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej – działy HR stają się partnerem strategicznym dla biznesu. Przestały być kojarzone z kadrami, które były niejako przywiązane do biurka. Aktualnie zespoły personalne wychodzą poza swój pokój, firmę, słowem – poza swoją strefę komfortu. HR odpowiada na zmieniające się potrzeby rynku pracy, kandydatów oraz pracowników. Wyniki badania #TrendyHR_2016 jasno wskazują na to, jaką rolę pełni dziś zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacjach. Większość ankietowanych specjalistów HR wskazała, że pełni rolę partnera biznesowego, realizuje procesy ZZL oraz wspiera zmiany w organizacji. Jedynie 15% ankietowanych określiło siebie jako administratora – warto zwrócić uwagę, że w przytoczonych 15% znalazło się jedynie 9% dużych firm.

Aby odpowiedzieć na te oczekiwania i potwierdzić swoją rolę jako strategicznego partnera biznesu, HR musi dysponować twardymi, liczbowymi danymi, które pomagają wyznaczać mierzalne cele i pokazywać stopień ich realizacji, opisują wprowadzone zmiany i potwierdzają skuteczność zaproponowanych rozwiązań. Nie jest to łatwe, bo często wymaga skwantyfikowania rzeczy z pozoru niepoliczalnych, które dotychczas nie były przedmiotem głębszych analiz. Na szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne narzędzia analityczne, ułatwiające pracę z różnorodnymi danymi i „przełożenie” miękkiego HR-u na uwielbiany przez biznes język liczb – mówi Michał Szot, Dyrektor Programowy w Studio Wiedzy. 

Excel w HR?

Z badania #TrendyHR_2016 wynika, że wiele również pozostaje do zrobienia w obszarze narzędzi wspierających zarządzanie personelem w organizacjach. Jak się okazuje, nadal podstawowym narzędziem pracy osób odpowiedzialnych za HR jest Excel i „ręczne” raportowanie podstawowych wskaźników z tego obszaru.

Badanie pokazuje ponadto, że wiele organizacji (60%) wciąż nie jest przygotowanych do wykorzystywania nowoczesnych, dostępnych na rynku systemów informatycznych. Jest to tym bardziej ciekawe, że aż 53% uważa to za ważny, a kolejne 12% za kluczowy element z punktu widzenia optymalizacji procesów HR.

Oprócz wielu korzyści, jakie niesie wdrożenie rozwiązań IT do firmy, tj. przyśpieszenie realizacji projektów HR czy dostęp do potrzebnych danych na różnych szczeblach struktury, kompleksowa obsługa całego cyklu życia pracownika w jednym systemie pozwala na stworzenie pełnego obrazu, zarówno poszczególnych osób, jak również całej organizacji. Warto podkreślić, iż wszystkie zbierane informacje mogą być automatycznie przetwarzane w postaci różnego rodzaju raportów i zestawień dostępnych dla wszystkich zainteresowanych osób: specjalistów HR, menedżerów i samych pracowników – mówi Piotr Pszczółkowski, Prezes Zarządu HRtec.

Wyniki badania #TrendyHR_2016 uzupełniają komentarze i opinie ekspertów. Link do pełnej treści raportu znajduje się na: http://www.hrnews.pl/trendy-HR-2016.aspx

Wraz z Partnerami - GoldenLine, GazetaPraca.pl, Mybenefit, HRtec Sp. z o.o., GrowHR oraz Persona Global – zapraszamy do lektury!

Studio Wiedzy Sp. z o.o.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy